Найдавніші з відомих нам зразків меблів були знайдені в Єгипті в царських похованнях III століття до нашої ери. Це уламки скриньок з чорного дерева, інкрустованих слоновою кісткою, малахітом і бірюзою. Там же були знайдені і перші в історії людства табурети, один з яких був навіть складаним. Табурети ці були зроблені з дерева, а ніжки у вигляді копит тварин вирізані з цілих слонячих іклів. Стародавні єгиптяни є також "авторами" ліжок і стільців.
Перші меблі, створені людиною, була жорсткими і дуже функціональними. Тільки єгипетські фараони могли собі дозволити сидіти в кріслі, прикрашеному золотими накладками і складним різьбленням.
Великі, але невибагливі в побуті, греки придумали скрині, які служили одночасно лежанками і лавами.
А ось в палацах і заміських віллах знаті в стародавньому Римі меблі були навіть дуже розкішними, прикрашеними різьбленням і інкрустаціями, позолотою і кольоровою емаллю. У прагненні до розкоші римляни використовували і нові матеріали для меблевого виробництва - бронзу і кольоровий мармур, з якого робили лави і столи з мозаїчними стільницями. А римські ремісники для своїх будинків створювали зручні і недорогі меблі, сплетені з вербових лозин.
Значно пізніше стільця, столу і ліжка народилася шафа. Сталося це в середні століття в готичних замках феодальної Європи. Прообразом її була скриня, яка намагалася витягнутися вгору від великої кількості речей, що зберігаються, і перетворилася на шафу, відразу зайнявши одне з основних місць в меблевій ієрархії. Шафа стала наслідувати готичним замкам, прикрашалася подобою башточок, колон і навіть дерев'яною скульптурою. Дуже зручна для використання в різних цілях, шафа стала засновником цілої меблевої "династії": з неї пізніше виник буфет з скляними дверцями, коли навчилися лити скло великої площі, а потім з'явилася і книжкова шафа. З розвитком столярного ремесла і фантазії людини, створюється гібрид столу і шафи - бюро.
М'які меблі виникли в замках європейської знаті в період класицизму. У Франції, законодавиці мод в декорі інтер'єру, в цей час будуються резиденції королів і не відстають від них палаци знаті. Спочатку меблі, призначені для сидіння просто обтягували тканиною. Потім, коли власники замків все більше звикали до розкоші і комфорту, а їхній одяг ставав легшим, менш утепленим і багатошаровим, сидіти на жорстких стільцях і диванах виявилося не дуже зручно. "Набивали" м'які меблі кінським волосом, овечою вовною, лебединим пухом, пізніше став застосовуватися каучук, а в наш час поролон і синтепон.
Йшов час, з'являлися нові стилі в архітектурі і дизайні інтер'єрів і кожний з них або змінював вже існуючі елементи меблів, або створював щось абсолютно нове. Бароко "приніс" канапе і шезлонг, рококо з його любов'ю до дзеркал - трюмо і стіл для туалету з тристулковим дзеркалом - трельяж. Модерн "придумав" крісло без підлокітників і із спинкою у вигляді половинки раковини. Меблі видозмінювалися, то спрощуючись, то ускладнюючись, залежно від тенденцій моди. З'явилися стілець без спинки - пуф і без спинки теж, але з подушками, диван - канапа. Секретери, серванти, комоди і стелажі - це вже варіанти перетворення шафи.
Крім архітектурних стилів, меблі дуже "залежали" і від країни, де вони створювалися. У Франції - витончені і декоративні, в Німеччині - міцні з рясним скульптурним декором, що демонструє достаток господаря, в Скандинавії - зручні і функціональні. А англійці навіть створили власний кабінетний стиль завдяки майстру Т. Чиппендейлу, який дав ім'я цьому стилю. Раціональність форм таких меблів з благородного дерева поєднувалася з майстерним і тонким декором. Наслідування чіппендейлівському стилю в Сполучених Штатах отримало назву колоніального стилю в меблях.
Цілком окремо і незалежно від європейських впливів стоять інтер'єри Сходу. Багато плетених речей з очерету, вірьовок або смужок шкіри, меблі з темного, майже чорного дерева. Все низьке, незвичне для європейського ока: ширми і пуфи, лавки, що вставляються одна в іншу, маленькі столики.
Росія теж внесла свій внесок у формування меблевих стилів. Особливість цієї країни - суворий клімат, і житлові приміщення, що обігріваються піччю, були невеликими, а сім'ї, що проживали в них, могли складатися з декількох поколінь. Тому меблі були багатофункціональними. Винахід російського інтер'єру - лавки - це широкі і довгі лави без спинок. Вдень на них сиділи кілька людей, а вночі вони служили комусь ліжкомліжка. Коли російський побут порівнявся по комфорту з європейським (а іноді і перевершував його), інтер'єри в стилі російського класицизму теж мали свої особливості: в першу чергу це матеріал - карельська береза з неповторним декоративним малюнком деревини. Інтер'єри будинків дворян, навіть інтер'єри царської житлової резиденції - котеджу в Петродворці - не були вигадливими, в них була відсутня зайва розкіш. Світле дерево і шовкова оббивка меблів, високі книжкові шафи і широкі письмові столи з матовими абажурами настільних ламп в кабінетах, скляні дверцята буфетів ("горок") в їдальні з фарфоровим посудом імператорських заводів - все дуже благородно і функціонально.
У двадцятому столітті бурхливо розвивається хімія, а поява нових синтетичних матеріалів і пластмаси справила вибух в меблевій індустрії. Мінімалізм 60-х років створює пластмасові тонконогі столи і стільці, пластикові світильники-конуси. Виробництво меблів з штучного стало потоковим, дерево змінили замінники. Подальший розвиток меблевої індустрії приводить до появи гарнітурів - це практично вже обставлена кімната. І як вершина потокового виробництва - жах недавнього минулого: однакові "стінки" і м'які меблі з однаковою оббивкою в типових квартирах. Сьогоденний час все розставив по місцях: велика різноманітність стилів, якості виготовлення (від ручної праці до потоку), використовуваних матеріалів, а, відповідно, і великий ціновий розкид - це сучасний стан меблевого ринку. Тепер кожен керується у виборі меблів власним смаком і порадами дизайнера, обмежуючись тільки відчуттям міри і платоспроможністю.
Змінився стиль життя, і з'явилися нові види меблів. Меблі під аудіо-і відео-апаратуру, комп'ютерні столи, дивани - трансформери, в яких є все: від відкидних столиків до масажерів та вбудованих динаміків. Дизайнерські роботи в області конструювання меблів вражають сміливістю фантазії: пуф у вигляді капелюха з яблуком, скляний стіл на водоростях-ніжках. Створення меблів стало мистецтвом.
|