Звичайно, добре мати простору квартиру або великий будинок, де кількість кімнат дорівнює або перевищує норми, визначені психологами: на кожного члена сім'ї по кімнаті плюс ще одна спільна - це якраз і буде вітальня.
Проте такий оптимальний варіант квартир не всім доступний. Що робити, якщо квартира невелика, а гостей приймати все-таки десь треба? Адже вітальня - за визначенням - це кімната для гостей.
Якщо добре продумати інтер'єри, то навіть не дуже великі кімнати можна зробити зручними і місткими. І якість житла залежатиме не тільки від його площі - ми спробуємо це підтвердити.
Дуже часто в малогабаритній квартирі вітальня "за сумісництвом" є спальнею. У цьому випадку головним героєм інтер'єру стає диван-ліжко, саме воно забезпечує багатофункціональність кімнати. І дуже важливо його правильно вибрати.
На перший погляд всі дивани такі різні! І все ж їх можна розділити за типом розкладки на три основні групи: ті, що висуваються вперед ("французька розкладачка" з дерев'яними латами або "американська розкладачка" з металевими пружинами); диван-книжка (розкладається по подовжній осі) і диван з відкидними боковинами. Крім цього диван може мати, або не мати, вбудовану систему зберігання постільних речей.
Дизайн дивану, його стиль, форма і колір оббивки мають величезне значення в інтер'єрі, але якщо це диван-ліжко, основне значення має надійність, адже цією річчю ви інтенсивно користуєтеся щодня. Він повинен бути міцним, справно розкладатися, не скрипіти і бажано мати розумну ціну. Як вибрати зручний і довговічний диван?
Хороші меблі видно відразу - за якістю оббивки і швів. Чохол повинен зніматися і добре, якщо його можна було б не тільки чистити, але і стирати. У каркасі якісного дивану не повинно бути ніякої "синтетики" на зразок ДСП або МДФ: вони тверді, негнучкі і швидко ламаються. Самий міцний каркас з масиву бука - це одна із самих твердих порід дерева.
Розкладний механізм переважно простий (диван-книжка), але виконаний із сталі, тоді його ресурс - більше трьохсот тисяч циклів розкладки.
Подумки розріжемо диван і розглянемо тепер його "начинку" і якість її складових. Почнемо з "дна" - опори, вона повинна мати сталеві пружинні перегородки - своєрідний амортизатор. Поверх кладеться кокосове волокно, що підтримує біологічну рівновагу: взимку зігріває, влітку холодить, має хорошу енергетику. Далі йде пружинна основа з вставленими в неї "прошарками" з поліуретану, завдяки ним пружини не стикаються, не деформуються і не скриплять. На пружинну основу знову кладеться шар кокосового волокна, просоченого латексом. Наступний шар - різної жорсткості поліуретан, покритий синтепоном з 16 спресованих шарів, що забезпечує терморегуляцію і м'якість. Ось таким повинен бути якісний і міцний диван. А дизайнерські моделі і колір можна вибирати залежно від загального стилю інтер'єру і ваших бажань.

Кутовий варіант м'яких меблів, що складається з чотирьох встановлених на ролики модульних елементів - це теж трансформер. Увечері один з модулів пересувають в центр і отримують двоспальне ліжко великого розміру. А постіль можна укласти в тумбу за спинкою дивана. Її відкидна кришка одночасно виконує роль полки.
Зберігання речей - це ще одна проблема малогабаритних квартир і вирішувати її можна за допомогою деяких хитрощів, бо і так невелику квартиру не можна заставити шафами.
А ось шафу-купе з дзеркальними розсувними панелями можна вписати в кут або невеликий виступ, де вона не займе багато місця, а дзеркала дверей, відображаючи, розширять простір. Використовуючи двері з матового скла, можна створити ілюзію розчинення шафи в повітрі. У цих випадках, принаймні, візуально в кімнаті буде просторо.
Зробивши під куточком з м'якими меблями подіум, ви тим самим створите невидиму оку містку "скриню" і одночасно виділите зону відпочинку у вітальні. Подіум особливо гарний у приміщенні витягнутої форми - він коригує невдалі пропорції. В квадратній кімнаті добре виглядає кутовий подіум.
Висувні ящики, які розмістяться усередині подіуму, потрібно поставити на ролики. В якості ручок використовуються тонкі металеві штанги на всю ширину ящиків: і виглядає декоративно, і ящик висувати зручніше.
Зонування простору в невеликому приміщенні недоцільне з використанням перегородок і ширм, краще використовувати для цього килим на підлозі або різнорівневі стелі. Підкреслити зону відпочинку можна і локальним освітленням за допомогою точкових галогенних світильників на спеціальній шині, традиційних торшерів, підлогових точкових світильників, вмонтованих в підлогу і створюючих своєрідну світлову завісу. Використання підсвічування картин або ніш у стіні створить атмосферу затишку і, найголовніше, можливість моделювати світ декількох світильників по потребам або за настроєм, створюючи світлові композиції, в яких інтер'єр щоразу набуває нових рис.
У малогабаритні квартири, по можливості, купуйте багатофункціональні меблі, наприклад, журнальний стіл у вигляді кубу, його внутрішній об'єм може служити для зберігання речей. Дуже заощаджуюь простір і трансформовані меблі. Найбільш наочний приклад - складаний стіл. Виконаний з високоякісного дерева, і маючи сучасні міцні механізми і фурнітуру, він у складеному вигляді служить вузькою тумбою біля стіни, на яку можна поставити вазу, лампу або навіть телевізор. А коли прийдуть гості, стіл перетвориться на повноцінний обідній. Стільці теж можуть бути складаними і при необхідності вийматись з комори або шафи. Таким чином, кожен сантиметр житлового простору будинку буде використаний оптимально.

І ще один дуже декоративний елемент меблів, що не захаращує квартиру, а, навпаки, візуально розширює простір. Це стелаж, що представляє собою систему відкритих полиць, розміщених на рівній відстані один від одного. Кріплення зовсім не помітні, вертикальні стійки відсутні, і здається, що полиці ширяють у повітрі. Подібні меблі, крім того, що на полицях можна зберігати книги, журнали, і навіть посуд, створюють враження легкості і ідеально підходять для невеликих віталень. У той же час при всій "легкості" конструкції у ній уміщається досить багато речей, адже не призначені для чужих очей дрібниці, яких достатньо в кожній хаті, можна скласти в коробки, підібрані в тон і також поставити на полиці.
Простір невеликих квартир, використовуючи певні дизайнерські прийоми та ідеї, можна зробити дуже комфортним: коли в кімнатах немає нічого зайвого, а всі меблі зручні, планування продумане, колорит інтер'єру витриманий в світлих, пастельних тонах, багато світла і повітря.
Якщо ви живете в невеликій квартирі, це не привід для засмучення, а, швидше, привід для роздумів. Раціонально і зі смаком обставлені, такі квартири, як шкатулки, красиві і затишні.
|