Вітальню по праву можна назвати «серцем» дому, адже саме там відпочивають і приймають гостей. На відміну від спальні і кабінету, які оформлюють у відповідності зі смаками одного-двох власників, інтер'єр цієї кімнати повинен бути продуманим з урахуванням побажань всіх членів сім'ї. У цьому-то й полягає основна трудність. Під одним дахом часто живуть люди з різними інтересами та уподобаннями, тому обставити вітальню, не порушуючи цілісності всієї композиції і так, щоб всім було зручно і комфортно, - завдання непросте. З одного боку, потрібні терпіння і педантичність, а з іншого - творчий підхід.
У вітальнях, особливо багатоцільових, часто не вистачає місця. Тому варто заздалегідь скласти перелік всіх робіт, які належить провести в цій кімнаті, і продумати всі можливі зміни, які можуть статися в сім'ї.
Не потрібно поспішати купувати меблі або пересувати вже наявні. Спочатку в докладний план вітальні, виконаний в масштабі, необхідно внести наступні розміри: висоту і довжину стін, арок і віконних отворів. Потім вирізані з кольорового картону макети меблів порухати на плані, що допоможе вибрати найкраще місце розташування всіх предметів. У цьому цікавому занятті зможуть взяти участь всі члени сім'ї, в тому числі й діти, адже ніщо не об'єднує краще, ніж спільна діяльність.
Особливий затишок вітальні надає камін. Якщо немає можливості встановити справжній, цілком підійде штучний. Сучасні електричні каміни мають величезну різноманітність моделей, абсолютно безпечні, естетичні і прості у використанні. Крім чисто декоративних вони можуть виконувати функції електрообігрівача, температуру якого легко регулювати самостійно. Камін відразу ж привертає до себе увагу. Він стає як би центром композиції і групує навколо себе решту предметів.
Домінуючий об'єкт в оформленні вітальні - підлога. Вона швидко зношується і псується, тому повинна бути зробленою з найбільш довговічних матеріалів, щоб уникнути переробок в майбутньому. Однак слід пам'ятати, що сміливий і яскравий малюнок підлоги пригнічує, а дуже світлі тони - непрактичні.
Якщо вітальня виконує відразу кілька функцій - поєднує кімнату відпочинку з кабінетом і їдальнею, то багаторівнева, або виконана з різних матеріалів підлога буде служити прекрасним елементом зонування. Наприклад, у центрі кімнати, на подіумі, може розташовуватися зона відпочинку (диван, кілька крісел і журнальний столик), нижче - їдальня, а на невеликому піднесенні де-небудь у кутку - міні-кабінет.
Що стосується покриття підлоги, то для обідньої зони, яка повинна легко прибиратися, підійде дерево або полівінолохлорід, пробка або лінолеум. Відокремити її від зони відпочинку можна за допомогою вертикальних жалюзі - вони легше дверей і займають менше місця.
Ще один варіант - модна барна стійка, яка не просто розділяє кімнату на зони, але має і суто функціональне значення. На ній можуть розміститися електричний чайник, тостер і інші електропобутові прилади, що дозволяють перекусити, не виходячи з вітальні. В барну стійку можна вмонтувати маленький холодильник з баром, а на зворотній стороні обладнати невеликими поличками для зберігання посуду.
Стелю, як елемент оформлення інтер'єру, найчастіше забарвлюють в білий колір. Зараз магазини пропонують безліч декоративних елементів для стелі - ліпнину, розетки. Але всі вони зорово зменшують висоту кімнати, особливо якщо колір стелі збігається з кольором підлоги.
Якщо потрібно візуально «підняти дах», слід пофарбувати стелю тією ж фарбою, що і стіни, але тоном світліше або направити світло вгору за допомогою підлогових або настінних світильників. Можна також приховати лампи за карнизами або зводами стін, розташовуючи їх високо по всьому периметру кімнати. Щоб стеля вітальні не здавалася надто високою, краще прибрати з неї світло. Якщо все ж таки краще використовувати підвісні світильники, потрібно вибрати такі, рівень яких легко регулювати.
Для оптимального освітлення вітальні підійдуть кілька типів освітлювальних приладів. У місцях, де сім'я проводить велику частину часу, потрібне загальне освітлення з використанням стельових або настінних світильників, а також спеціальне освітлення, яке дають настільні лампи і торшери. Якщо стеля у вітальні низька, краще вибрати настінні світильники або бра, які не рекомендується вмонтовувати близько до стелі, щоб її не покоробило від жару.
Велика кількість декоративних прикрас, картин на стінах і всіляких дрібничок зроблять вітальню зорово нижче і затишніше.
Однак картини не слід вішати нижче рівня очей людини, що стоїть, а найбільш виграшні аксесуари добре виділити світловою плямою. При виборі декоративних елементів для вітальні не варто забувати про стиль, в якому вона виконана. Звичайно, можна перетворити кімнату в музей, і це буде цікаво, але якщо постійно захаращувати її все новими і новими предметами, із своєрідної кунсткамери вона перетвориться на кладовище всіляких речей.
Навіть якщо ви завзятий колекціонер або мандрівник, не можна забувати про те, що в кімнаті повинен залишатися вільний простір, що дозволяє пересуватися без ризику розбити чергову стародавню амфору.
У вітальні можна виділити місце для робочого міні-кабінету. Легше всього обладнати кабінет, коли вітальня має неправильну форму, а також виступи або заглиблення. Чисто психологічного відчуття відособленості можна домогтися, поставивши письмовий стіл так, щоб сидіти за ним спиною до основної частини кімнати. У якості стінок між робочою зоною і зоною відпочинку використовують стелажі заввишки в половину висоти кімнати. Не варто захаращувати їх предметами. У цьому випадку площа вітальні візуально не зміниться, а за стелажами буде абсолютно відокремлений простір. Для тих же цілей підійде і складана ширма, яку завжди можна прибрати і знову об'єднати функціональні зони кімнати.
Якщо вітальня є одночасно спальнею, то слід обставити її максимально мобільними меблями. Вони повинні бути або дуже легкими, або зі спеціальними роликами для пересування. До речі, дуже зручні сучасні диван-ліжка, тому що вони мають пружні подушки, які легко розкладаються.
Вбудовані меблі - ще один варіант облаштування багатофункціональної вітальні. Її використання дозволяє зробити кімнату ще і гардеробною. Всі вбудовані шафи повинні бути добре освітлені, але особливо зручні світильники, які запалюються під час відкривання дверцят.
Поєднувати вітальню з дитячою рекомендується тільки перші рік-два життя дитини, коли їй потрібна постійна присутність батьків. Слід відгородити ліжечко малюка ширмою або за допомогою стелажу забезпечити м'яке розсіяне світло на той випадок, якщо він боїться спати у темряві. Однак цей варіант не дозволяє повноцінно відпочивати ні дитині, ні мамі.
|