Практично всі житлові кімнати ми звикли ховати від сторонніх очей, тому що це глибоко особистий простір, в їх оформленні грають роль тільки наші суб'єктивні смаки і переваги. Лише вітальня, зважаючи на свою відкритість, є візитною карткою домашнього інтер'єру і дизайнерських пристрастей господарів. Однак приміщення для прийому візитерів не варто перетворювати на парадну вивіску, яка повинна подобатися кожному, хто приходить. Найголовніше, щоб вітальня була затишною, а також відповідала бажанням і потребам тих, хто в ній знаходиться.
Зонування. Приступаючи до облаштування вітальні, треба вирішити питання про її призначення. З одного боку - це зона сімейного відпочинку, з іншого - кімната для прийому гостей і дружніх посиденьок. Проблем не буде, якщо в будинку знайдеться місце для двох віталень. На жаль, в міській квартирі частіше доводиться думати про гармонійне співіснування на одній території сімейної і гостьової кімнати. Для досягнення бажаного можна або розділити ці зони, або поєднати їх. Таким чином, виникає маса можливостей для експериментів в області відкритого і плинного простору.
Перший варіант більше всього підходить для просторих приміщень, у цьому випадку зонування можна провести за допомогою внутрішніх конструкцій і за рівнем підлоги. Наприклад, обідня група, бар, музичний салон або що-небудь інше підняті на подіум і яскраво освітлені, та варто пройти між колонами і спуститися на пару сходинок, як ви потрапляєте в абсолютно інший світ, де в м'якому світлі затишно розташовані глибокий диван, журнальний столик, книжкові полиці або телевізор.
Другий варіант передбачає поєднання зон. Кімната повинна бути зручною не тільки для сімейного відпочинку, але і для зустрічей з друзями, святкового застілля, галасливих веселощів. Тому в інтер'єрі такої вітальні поруч з м'якими меблями і торшером логічно розташувати обідній стіл зі стільцями, на стінах і поличках розмістити колекції сувенірів і фотографій, картин та мисливських трофеїв, а біля телевізора знайти місце для піаніно або декоративної ширми.
Оформлюємо кольором. До оформлення кольором інтер'єру свого житла, а особливо вітальні, варто підходити дуже ретельно, хоча ніяких чітких і суворо прописаних правил немає. Основний принцип самостійних дизайнерських рішень - відсутність явного дисонансу між тоном вітальні і кольоровою гамою інших кімнат. Друга умова - повна гармонія в сполученні різних відтінків. Якщо будинок постійно повен гостей, то у вітальні доречно використовувати теплі кольори (червоний, оранжевий, жовтий), які сприяють створенню гарного піднесеного настрою.
У приміщенні, призначеному для розслаблення, відпочинку або медитації, в якості основних сполучень підійдуть синій, зелений або блакитний. За допомогою кольору або його насичених відтінків можна візуально розділити кімнату на дві частини залежно від необхідності: наприклад, їдальню зробити яскравою та святковою, а місце, де знаходиться телевізор або домашній кінотеатр, оформити в спокійних, стриманих тонах. Любителям білого слід пам'ятати, що він освітлює насичені кольори. Так, синій на його тлі буде виглядати як темно-блакитний, а чорний придбає сіруватий відтінок. Останнє поєднання краще використовувати з обережністю: різкий контраст може різати око і навіть дратувати вас та інших домочадців.
Хай буде світло! Контури приміщення, обриси і відчуття від його сприйняття залежать від багатьох факторів: декору, архітектури і навіть кольору. Але головною і незамінною умовою при розмежуванні основних зон вітальні є світлове оформлення. Світло допоможе вам сконцентрувати увагу на окремих ділянках кімнати, таких, як обідній стіл або домашній кінотеатр.
Яскраве освітлення сприяє створенню ділового настрою. Чим вище температура розжарювання лампи і чим більше в спектрі блакитного кольору, тим чіткіше ви будете сприймати навколишні предмети. Подібний ефект вважається прерогативою багатьох флуоресцентних джерел світла. А ось низькотемпературні лампи додають обстановці чарівну загадковість, немов огортаючи предмети легким серпанком. Якщо вам подобається атмосфера тепла і затишку, використовуйте саме їх. Прихильникам різкого і холодного настрою радимо звернути увагу на високотемпературні лампи. До газосвітних натрієвих ламп слід ставитися з великою обережністю, так як вони викликають відчуття тривоги. Тим, хто мріє про розкішний інтер'єр, зазвичай рекомендують купувати галогенні і флуоресцентні лампи верхнього діапазону потужності.
Різноманіття джерел світла, представлених сьогодні на ринку, дозволяє намітити певні акценти в різних зонах приміщення, наприклад, домогтися збурюючої різкості над обробним столом і розслабленої розпливчастості предметів над обідньою зоною або ж ефекту розчинення одного простору в іншому.
На думку дизайнерів, сьогодні більшість замовників хочуть шляхом гри світла створити емоційно насичений, "драматичний" інтер'єр. Однак небагато з "драматургів" замислюються над тим, що постійно перебувати в емоційній напрузі, тим більше вдома, часом важко і нестерпно. Тому будьте особливо обережні з різко фіксованими джерелами світла, що ділять простір на світло і темряву. Пам'ятайте, джерела нижнього світла - свічки і полум'я каміну - при затемненні іншого простору є "драматичними" елементами оформлення інтер'єру.
На відміну від них джерела верхнього світла знімають відчуття драматизму і підтримують рівний настрій. Вони дозволяють добитися ефекту похмурого дня з м'яким неконтрастним освітленням, що відмінно підходить для роботи, але позбавляє мешканців кімнати почуття емоційного підйому. Існують змішані джерела світла (верхні і нижні), наприклад високі канделябри. Вони створюють своєрідний баланс між похмурої повсякденністю і "драмою".
Якщо ж єдиним вашим побажанням є візуалізація повноти простору і його життєрадісність, то має сенс реалізовувати цю ідею шляхом створення балансу верхнього та нижнього освітлення. У кожному приміщенні на якийсь висоті існує горизонтальна лінія, що визначає цей баланс. Чим інтенсивніше освітленість простору нижче неї, тим більш "драматичною" виявиться кімната. Якщо яскравішим буде простір над лінією, приміщення стане нудним, як у похмурий день. При однаковій освітленості обох зон ви отримаєте ефект нейтральної легкості, який у багатьох ототожнюється з прекрасним сонячним днем.
Кілька слів про стиль. У вітальні, як правило, організовують різні заходи: тут можна влаштувати романтичну вечерю при свічках або відзначити день народження дитини. Дизайн цієї кімнати не виключає проведення експериментів з формами, матеріалами і стилями: витонченою неокласикою, вишуканим мінімалізмом або арт-деко. Класичний інтер'єр може бути як суворим, так і химерним, навіть помпезним, де цілком доречні меблі, багато прикрашені різьбленням та інкрустацією. Холодний аскетичний стиль хай-тек припускає домінування металу і скла. Для апартаментів в стилі бароко та ампір характерна прекрасна пишність. Вирішуючи, яким буде інтер'єр вашої вітальні, в першу чергу необхідно враховувати функціональність різних нововведень, які ви збираєтеся використовувати, а також їх гармонійна взаємодія в приміщенні.
Меблі. У невеликих квартирах вітальня часто суміщає функції загальної кімнати, місця для прийому гостей і зони відпочинку. Стандартний набір для цієї кімнати - меблева стінка, пара м'яких крісел, диван, журнальний столик, торшер і телевізор - безнадійно застарів і канув у Лету. Головні критерії для вітальні сьогодні - стиль, смак і зручність. Меблі повинні бути оригінальними, естетичними, такими, що об'єднують всі елементи інтер'єру і одночасно гармонійно вписуються в нього: будь то важкі монументальні предмети або легкі, практично невагомі канапки і пуфи, що трансформуються, розсувні набори. Головне, щоб була створена особлива атмосфера для вашого відпочинку.
Виробники меблів, як правило, також вкладають у поняття "вітальня" самий різний сенс. Російські, чеські і польські набори для віталень найчастіше складаються з м'яких меблів (диван і два крісла), журнального столика і стінки. А західноєвропейські виробники в основному прирівнюють вітальню до їдальні і комплектують обіднім столом, стільцями, великою кількістю буфетів, вітрин і комодів. Ось чому вибирати меблі для вітальні краще всього поелементно, відповідно до вашого власного поняття про те, що в ній повинно знаходитися.
Кожна вітальня має свій центр. Це може бути традиційний камін, телевізор або система домашнього кінотеатру. Навколо нього і розташовують м'які дивани, зручні крісла. Яскравими елементами декору стають оригінальні підставки, тумби, стійкі і інші меблі для теле- і аудіоапаратури.
Багато предметів меблів у вітальні, частіше невеликі, обладнали коліщатками або роликами. Їх дуже зручно і легко пересувати з місця на місце.
У сучасних вітальнях ви можете зустріти не тільки сервіровочні і журнальні столики на колесах, тумби під телевізори та стійки для CD на роликових опорах, але і мобільні крісла, дивани і навіть невеликі стелажі.
У всіх вітальнях обов'язково присутні, хоча і в різних видах, корпусні меблі. Це можуть бути багатофункціональні стінки і стелажі, що складаються з декількох секцій: вітрин, буфетів, сервантів, комодів і тумб для зберігання сувенірів, посуду і столових приналежностей, книжкові шафи, настінні полиці різного призначення і т. п.
Майте на увазі: не буває правил без винятків. Єдиний порадник у побудові дизайну вітальні - ваша фантазія. Просто пам'ятайте: ніщо не повинно дратувати, ніщо не повинно вибивати з колії, в будинку все повинно відповідати вашим смакам і перевагам.
|